Рак молочної залози

https://www.eurekalert.org/news-releases/965555

опубліковано в журналі Cancer Immunology Research

Дослідження показало, що нездоровий кишечник створює передумови для поширення раку молочної залози

Рецензована публікація

УНІВЕРСИТЕТ ВІРДЖИНІЇ,  СИСТЕМА ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я

Як показує нове дослідження, проведене Центром дослідження раку Університету Вірджинії, нездоровий кишечник викликає зміни в нормальній тканині молочної залози, що сприяє поширенню раку молочної залози на інші частини тіла.

Мікробіом кишечника, сукупність мікроорганізмів, які природно живуть всередині нас, може порушуватися через неправильне харчування, тривалий прийом антибіотиків, ожиріння або інші фактори. Коли це відбувається, хворий мікробіом перепрограмовує важливі імунні клітини в здоровій тканині молочної залози, які називаються тучними клітинами, щоб сприяти поширенню раку, показує нове відкриття Медичного підрозділу Університету Вірджинії.

Це відкриття може допомогти вченим розробити способи запобігання метастазуванню раку молочної залози (поширенню в інші частини тіла). Коли воно відбувається, це часто смертельно небезпечно: лише 29% жінок з метастатичним раком молочної залози виживають протягом п'яти років; для чоловіків з метастатичним раком молочної залози ця цифра становить лише 22%.

Відкриття також може дозволити лікарям прогнозувати, які пацієнти мають найбільший ризик рецидиву раку після лікування, кажуть вчені з Університету Вірджинії.

«Ми показали, що коменсальний дисбактеріоз кишечника, нездоровий і запальний мікробіом кишечника, системно змінює тканини молочної залози мишей, не хворих на рак. Тканинні зміни посилюють інфільтрацію тучних клітин, які, за наявності пухлини, сприяють метастазуванню пухлини молочної залози», - сказала дослідниця Мелані Р. Рутковскі, доктор філософії, з Центру дослідження раку та Медичної школи Університету Вірджинії. «Тучні клітини, рекрутовані в тканинне середовище під час дисбактеріозу, реструктурують тканинну архітектуру таким чином, що пухлинні клітини метастазують в інші органи».

Мікробіом і рак молочної залози

Пані Рутковскі була піонером у розкритті вражаючого взаємозв'язку між здоров'ям кишечника і раком молочної залози. Її остання робота розкриває складну взаємодію між мікроорганізмами нашого кишечника і тучними клітинами молочної залози. Тучні клітини - це клітини крові, які допомагають регулювати імунну відповідь організму на хвороби та алергени. Нова робота пані Рутковські припускає, що мікробіом кишечника може системно впливати на поведінку і функцію тучних клітин за наявності пухлин.

Пані Рутковскі та її команда виявили, що нездоровий мікробіом призводив до того, що тучні клітини накопичувалися в молочній залозі. Ці зміни продовжувалися і після утворення пухлини у мишачій моделі гормон-рецептор позитивного раку молочної залози, що робить тканину молочної залози основним стартовим майданчиком для вторгнення раку в інші частини тіла.

Крім того, вчені виявили, що тучні клітини збільшували кількість колагену в тканині молочної залози мишей і прискорювали поширення раку на більш ранніх стадіях. Блокування процесу, що призводив до накопичення тучних клітин, запобігало і тому, і іншому, значно зменшуючи поширення пухлини в легені.

На підставі результатів своїх лабораторних досліджень дослідники вивчили зразки тканин, взяті у пацієнток з гормон-рецептор позитивним раком молочної залози. Вони виявили, що ці пацієнтки, як і миші, мали підвищену кількість тучних клітин і більші відкладення колагену. Кількість тучних клітин корелювала з кількістю колагену і, що особливо важливо, з ризиком рецидиву раку молочної залози.

«Тучні клітини відіграють суперечливу роль при раку молочної залози, деякі дослідження виявляють позитивну кореляцію з результатом, в той час як інші виявляють негативний зв’язок», - сказала пані Рутковські, співробітник Кафедри мікробіології, імунології та біології раку Університету Вірджинії. «Наше дослідження показує, що для кращого визначення взаємозв'язку між тучними клітинами і ризиком метастазування пухлини молочної залози ми повинні враховувати функціональні характеристики тучних клітин, щільність тканинного колагену і розташування тучних клітин по відношенню до пухлини».

Зрештою, за її словами, лікарі зможуть впливати на взаємозв'язок кишечника з тучними клітинами у пацієнтів з раком молочної залози, щоб запобігти рецидивам і поширенню раку. Вони також зможуть використовувати це відкриття для виявлення пацієнтів з ризиком рецидиву, що дозволить їм адаптувати стратегію лікування для профілактики метастатичних захворювань.

«Персоналізована медицина в онкології є багатообіцяючим підходом для сприяння кращим результатам для пацієнтів», - сказав дослідник Тцу-Йю Фенг, доктор філософії, перший автор нової наукової роботи, в якій викладені результати дослідження. «Наше дослідження осі кишечник-тучні клітини визначило можливі точки втручання, які можуть бути спрямовані на індивідуальний підхід до терапії. Кінцевою метою є покращення виживання пацієнтів з діагнозом раку молочної залози».